صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» روش های انجام کاشت موی طبیعی

روش های انجام کاشت موی طبیعی

درپیوند موی طبیعی از پشت و كناره های سر مو برداشته شده و در بخشهای طاس شامل سر، ریش، سبیل و ابرو کاشته می شود. این کاربه دو روش میکروسرجری (FUT) و روش جدید غیرجراحی (FIT) انجام می شود. طریقه کاشت موهای برداشته شده در هر دو روش FIT و FUT یکسان است و موها درهردو روش بصورت میکروگرافت کاشته می شوند و اختلاف این دو روش فقط در طریقه برداشت موها است. به عنوان یک اصل کلی در حال حاضر FUT متد استاندارد پیوند مو در دنیا بوده و روش FIT بیشتر به عنوان روش کمکی (یعنی جلسه دوم کاشت مو) و به جهت افزایش تعداد گرافت های برداشته شده مورد استفاده قرار می گیرد و فقط موارد کمی هست که از روش FIT به عنوان جلسه اول پیوند مو استفاده می شود.
کاشت مو یک عمل جراحی سرپایی محسوب شده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. این کار در اطاق عمل کلینیک و یا مرکز جراحی محدود و با ابزارهای عمدتاً یک بار مصرف انجام و بدلیل ماهیت سرپایی آن و رعایت احتیاط های لازمه احتمال بروز عفونت در آن تقریباً صفر است.
مناطق مختلف پوست سر که برای انجام کاشت موی طبیعی دارای اهمیت هستند عبارتند از:
الف) منطقه برداشت مو (بانک مو)
منطقه خاصی از پشت سر (اکسی پوت) و طرفین سر را بانک مو می گویند. موهای این مناطق دارای گیرنده هورمون مردانه (تستوسترون) نبوده و لذا تحت تأثیر اثرات ریزش موی این هورمون قرارنمی گیرند، بنابراین حتی در افرادی که دارای ژنتیک مثبت دال بر وقوع طاسی مردانه هستند، این نواحی دچار ریزش مو نشده و یا اینکه خیلی کم دچار ریزش مو می گردند و معمولاً تا سنین بالا باقی می مانند. به همین دلیل بهترین منبع (بانک) برای برداشت، موهای پشت و طرفین سرهرشخص می باشد و این چیزی است که درطول سالها انجام کاشت موی طبیعی به اثبات رسیده است. نکته مهم این است که این موها حتی در صورت انتقال به نواحی طاس خاصیت عدم ریزش خود را حفظ کرده و نمی ریزند. بسته به مشخصات پوست و موی فرد در این نواحی و روش انجام شده برای برداشت مو (
FUT و یا FIT ) سه الی چهار مرتبه می توان از این بانک مو، برداشت نموده بدون اینکه مشکلی برای فرد بوجود آید. با برداشت مو از این ناحیه به روش FUT یک خط اسکار (جوشگاه) باریک در محل بوجود آمده که از نظر علم زیبایی ناپیدا بوده زیرا در زیر خواب موهای پشت سر مخفی می شود. واضح است که در صورتی که فرد موهای سرش را از ته بزند، این خط باریک دیده خواهد شد.

 

اسکار محل برداشت در پشت سر به روش FUT

این خط مویی باریک در زیر خواب موهای پشت سر بخوبی مخفی خواهد شد

 

در روش FIT با استفاده از پانج بسیار ظریف فولیکول های مو بصورت تک به تک برداشته می شوند. محل برداشت بصورت اسکارهای دایره ای بسیار کوچک درآمده که همانند روش FUT در زیر خواب موهای پشت سر مخفی می شوند ولی اگر فرد موهایش را از تَه بتراشد مشخص خواهند بود.

 

اسکارهای محل برداشت در پشت سر به روش FIT
این نقاط کوچک بدون مو در زیر خواب موهای پشت سر بخوبی مخفی خواهند شد

 

این سؤال همواره از سوی بیماران مطرح می شود که آیا لازم است موهایم را برای انجام کاشت مو کوتاه کنم؟ پاسخ این سؤال بستگی به روش کاشت مو دارد. برای انجام متد FIT کوتاه کردن تقریباً کامل موهای بیمار الزامی بوده و بدون تراشیدن کامل موها انجام FIT غیرممکن می باشد. در مورد روش FUT قسمت برداشت مو در پشت سر را می توان کاملاً کوتاه نکرده بلکه فقط نواری را که می خواهیم برداشت کنیم با نمره چهار کوتاه کنیم که در این صورت حتی بلافاصله پس از اتمام عمل هم هیچکس متوجه برداشت نوار نخواهد شد. ولی در مورد قسمت کاشت بایستی این منطقه دارای موهای تقریباً کوتاه باشد (در حد نمره چهار) درغیر این صورت جاگذاری گرافت ها در لابلای موهای بلند موجود در محل کاشت بسیار مشکل می باشد. از طرف دیگر وقتی که موها را در منطقه کاشت کوتاه نکنیم شستشوی محل کاشت پس از عمل خیلی سخت شده و بایستی بیمار احتیاط زیادی کند تا آسیبی به موهای کاشته شده وارد نشود. بطور کلی نظر مؤلف کوتاه کردن کامل همه موهای سر با نمره چهار قبل از انجام کاشت مو می باشد البته همانطور که گفته شد این مطلب برای قسمت برداشت در پشت سر اجباری نبوده ولی در هر حال اگر انجام شود بهتر می باشد.
ب) مناطق کاشت مو
جلوی سر، منطقه بالای سر (قله سر) و منطقه وِرتکس نواحی از پوست سر هستند که درگیر روند طاسی مردانه شده و می توان در آن ها کاشت مو انجام داد. منطقه جلوی سر خود شامل سه قسمت است: خط موی جلوی سر، منطقه پشت خط موی جلوی سر تا قله سر و منطقه شقیقه ها. مسائل در رابطه با کاشت مو در خط موی جلوی سر قبلاً توضیح داده شده است. بسیاری از افراد جوان و کم سال با ریزش مو در شقیقه ها برای کاشت مو مراجعه کرده که به همان دلایلی که در قسمت های قبلی گفته شده است، این کار را زمانی می توان انجام داد که وضعیت ریزش موی فرد به یک حالت پایدار رسیده است یعنی 30 الی 35 سالگی و قبل از این سن کاشت مو در شقیقه ها گرچه انجام شدنی است ولی کار صحیحی نبوده و عاقلانه نمی باشد.

 

ریزش موی شدید و کامل در ناحیه جلوی سر
این شخص کاندید خوبی برای کاشت مو است.

 

 

 

این مرد 45 ساله دارای ریزش مو در شقیقه ها است
و مورد خوبی برای کاشت مو می باشد.

منطقه ورتکس ناحیه ای است مابین قله سر و بانک مو که موهای آن دارای خواب های متفاوتی هستند. ریزش مو در این منطقه معمولاً به شکل یک دایره بدون مو است. اگر در سن پایین که هنوز وضعیت ریزش مو در این منطقه ثابت و پایدار نشده است، اقدام به کاشت مو در ورتکس نماییم، بدلیل پیشرفت روند طاسی مجدداً اطراف دایره کاشته شده، خالی گردیده و منظره زشتی بوجود می آید لذا انجام کاشت مو در منطقه ورتکس در سن پایین کار بسیار اشتباهی می باشد.

قبل از کاشت مو

پس از کاشت مو

 

قبل از کاشت مو

پس از کاشت مو

کاشت موفقیت آمیز مو در منطقه ورتکس

به عنوان یک اصل کلی، برای مناطق سه گانه ریزش مو در سر بایستی زمانی کاشت مو را در نظر گرفت که طاسی قابل ملاحظه و شدید در این مناطق بوجود آمده و سن فرد هم حداقل 25 ساله باشد. البته حتی برای این قانون کلی هم استثنائاتی وجود دارد و در هر حال بهتر است همیشه حقیقت امر را از متخصصین پوست دارای سابقه و تجربه کاری کافی در کاشت موی طبیعی جویا شده و هیچگاه به صرف تبلیغات و وعده و وعیدهای افراد غیرمتخصص دست به انجام پیوند مو زده نشود زیرا با این کار شخص در راهی قدم می گذارد که انتهایش جز تباهی و پشیمانی چیزی نخواهد بود. کافی است سری به دادگاه های جرایم پزشکی بزنید تا صحبت های دلسوزانه مؤلف را بخوبی متوجه شوید.

 ریزش قابل ملاحظه مو در نواحی جلوی سر و قله سر
این اشخاص کاندید عالی برای کاشت موی طبیعی هستند.

 

 

ریزش مو فقط در ناحیه جلوی سر
با توجه به اینکه پوست سر از لابلای موها دیده می شود کاشت مو در این فرد قابل انجام است

 

قبل از کاشت مو

پس از کاشت مو

روش میکروسرجری ( FUT )

درروش FUT (میکروسرجری) با بیحسی موضعی و بدون احساس درد یک نوار از بانک مو برداشته می شود. منطقه برداشت مو بصورت یک مستطیل است که نمای آن را درشکل ملاحظه می فرمایید.
 

 

 


محل برداشت مو درپشت سر (بانک مو)

دقت در محل برداشت از بانک مو بسیارمهم است. اگر موها بالاتر یا پایین تر از ناحیه مناسب برای برداشت مو، برداشته شوند و یا ازموهای جلوی گوش ها (ناحیه گیجگاهی) استفاده شود، با پیشرفت طاسی درآینده (که احتمال آن زیاداست) اسکارمحل برداشت که تابحال با موهای پشت و طرفین سرپوشیده شده و پنهان می گردید، آشکارگشته و بخوبی قابل رؤیت خواهد بودو درضمن احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده می رود، زیرا این موها دارای گیرنده هورمون های مردانه می باشند. لذا دربرداشت موهای این منطقه بایستی دقت کافی بعمل آمده و از محل مناسب برداشت مو انجام شود.
طول نوارقابل برداشت ازپشت سر30-20 سانتیمترو عرض آن 18 -10 میلیمتراست. ابعاداین نوارمحدودیت داشته زیرا بایستی طول و عرض آن طوری انتخاب شودکه آسیبی به پوست پشت سروارد نیآمده و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و ازآن مهمتر به بخیه های پشت سر (که البته بسیارظریف هستند) فشاری وارد نیامده تا اسکار(جوشگاه) بخیه فوق به صورت یک خط مویی درآمده و معلوم نباشد. عوامل متعددی درایجاد شکل نهایی اسکارمحل برداشت از پشت سر دخالت دارند شامل:
الف) رعایت تکنیک صحیح جراحی و استفاده از نخ بخیه مناسب و ظریف
ب) حفظ بهداشت محل برداشت مو درحین کار و روزهای پس از عمل.
پ) کشش پوست بیمار.
ت) درنظرگرفتن محل مناسب برای برداشت.
ث) بیماری های زمینه ای درشخص مثل اختلالات مادرزادی درساختارکلاژن (ملکول ترمیم زخم)که دراین صورت جوش خوردن محل بخیه با اشکال همراه خواهدبود.
ج)برداشت های قبلی از بانک موی فرد که پوست را سفت و غیرقابل انعطاف می کند.
چ) مراقبت صحیح از منطقه برداشت درروزهای پس ازکاشت مو
معمولاً به بیمار توصیه می شود که برای دو هفته پس ازکاشت مو منطقه برداشت در پشت سر را با حوله گرم ومرطوب به دفعات درطول روز وشب کمپرس نموده و در همین مدت از خم کردن سر ازناحیه گردن رو به جلو پرهیز شود. شستشوی مرتب این ناحیه نیز اهمیت بسزایی دارد. درصورت رعایت نکات فوق معمولاً محل برداشت به شکل یک خط مویی نازک درآمده که درزیرخواب موهای پشت سر مخفی شده و معلوم نمی باشد. به عبارت دیگر پس از انجام کاشت مو و وقتیکه التهابات و قرمزی محل برداشت برطرف شد، بصورت عادی هیچکس متوجه محل برداشت نخواهد شد مگر اینکه موها از ته تراشیده شوند که حتی در آن زمان هم فقط یک خط باریک اسکار دیده می شود. برداشت نوار فوق در صورتیکه به درستی انجام شود، هیچگونه آسیبی به اعصاب و عروق اصلی پوست سر وارد نمی کند زیرا سطح برش در بالای عروق و اعصاب مهم پوست قرار دارد.در این بیمار برداشت مو از ناحیه پایین تر از منطقه درست برداشته شده است
نتیجه کار این است که نه تنها اسکار محل برداشت زشت و بدمنظره می شود بلکه موهای کاشته شده هم بزودی دچار ریزش می شوند

سپس این نوار به قطعات کوچک تقسیم می گردد بطوریکه در هرقطعه 3 – 1 تارمو وجود داشته باشد (به هرقطعه یک گرافت گفته می شود). گرافت های حاصله درمحلول سرم نمکی خنک قرارداده می شوند. دراین محلول خنک می توان گرافت ها را تا 4-2 ساعت زنده و بدون آسیب به بافت های حیاتی آن نگهداری نمود.
سپس منطقه طاس (گیرنده مو) ابتدا تحت بیحسی کامل درآمده و مقداری محلول سرم نمکی در زیر آن تزریق شده تا پوست ورم کرده و ایجاد شکاف و جاگذاری گرافت ها راحت تر انجام شود. سپس با استفاده از تیغ های خیلی نازک وکوچک شکاف های بسیارظریف و متعدد در مناطق طاس ایجادمی گردد. محور طولی این شکاف ها و زاویه و عمق فرورفتن تیغ برای هرمنطقه از موضع کاشت مو متغیر بوده و دقت دراین مرحله است که نتیجه نهایی کاشت مو را مشخص می نماید. مهمترین فاکتوردرمورد جهت مویی که بعد ازکاشت درمی آید، زاویه شکافی است که ایجاد می شود بعبارت دیگر هرزاویه و جهتی که درزمان درست کردن شکاف ایجادشود موی درحین کاشت هم ازآن تبعیت می کندو متعاقبا مو با همان جهت از پوست بیرون آمده و رشد می کند. به صورت معمول بایستی جهت شکاف ها موازی جهت رشد موهای موجود فرد بوده و یا از جهت موهای قبلی فرد در همان منطقه تبعیت نماید و عمق آن هم 6 – 4 میلیمتر می باشد.

 

 

شکاف های ایجادشده (به نمای نامنظم شکاف ها توجه شود)

پس از آن هرگرافت در یک شکاف قرارداده می شود. این مرحله بسیار وقت گیر بوده و حدود 4 – 3 ساعت طول می کشد. بهتراست موهای کاشته شده 4- 3 میلیمتربلندی داشته باشند. انتقال گرافت ها ازمحلول نمکی خنک به داخل شکاف ها با پنس های بسیارظریف و نازک انجام می شود تا آسیبی به آنها وارد نیاید. زمان انتقال برای هرگرافت نبایستی از 3-2 دقیقه تجاوزنماید و در طول این مدت هم گرافت فوق مرتب توسط سرم نمکی خنک خیس نگه داشته می شود تا ازخشک شدن آن جلوگیری شود زیرا یکی از شایع ترین علل نگرفتن گرافت های پیوندزده شده خشک شدن آنها در حین انتقال و کاشت در شکاف ها است.

 

 

گرافت های کاشته شده (به نمای نامنظم کاشت دقت شود)

برای حصول بهترین نتیجه گرافت های تک مویی درقسمت خط رویش موکاشته می شوند زیرا این بخش از سر به طور طبیعی دارای موهای تکی است. گرافت های دو تایی و سه تایی در عقب خط رویش مو در جلوی سرکاشته می شوند تا نتیجه کاملاً طبیعی بوجودآورده شود. گرافت های 4 و 5 تارمویی خیلی نادر هستند ولی در صورت وجود از آنها برای منطقه ورتکس استفاده می شود.

گرافت های حاوی 3-2 تار مو

گرافت های حاوی یک تار مو

 

گرافت های حاوی 4 و 5 تار مو

در مدت زمان چند ساعته کاشت مو، بیمار می تواند به تماشای فیلم مورد علاقه اش بپردازد، موسیقی گوش کند و یا مطالعه کند. تعدادی از افراد هم مایل هستند که به جریان عمل دقت کرده و حتی گاهی خود را مشغول شمارش گرافت های کاشته شده می کنند. بهر حال عمل با راحتی کامل بیمار پیش رفته و ایشان هیپگونه دردی نخواهند داشت. درپایان عمل آخرین بازبینی هاانجام شده تامطمئن شویم که گرافت ها کاملاً در منافذ قرارگرفته اندو هیچکدام ازآنها بیرون نزده و یا خارج نشده اند و خونریزی هم وجود ندارد. پس از اتمام کار، سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان کردن کمک به کنترول خونریزی پس از عمل کرده، موضع کاشت مو را از آسیب های احتمالی حفظ می کند و در کل برای آرامش و رفع استرس پس از عمل در بیمار مفید است. پانسمان روز بعد باز می شود و پس از آن بهتر است که سر بیمار باز بوده و در معرض جریان هوا و آفتاب باشد. عرق کردن زیاد برای موضع کاشت مو ضرری ندارد. مسایلی مثل آلودگی هوا و گرد و غبار در محل کار در حد متعارف ارتباطی به نتایج کاشت مو ندارند.
حسن بزرگ
FUT این است که دریک جلسه 6-4 ساعته 4 – 3 هزار تار مو (یا به عبارتی در حدود 2000-1500 گرافت) کاشته شده و لذا اتلاف وقت وی نسبت به FIT خیلی کم است. بزرگترین مزیت FUT کیفیت بالای موهای برداشته شده (نسبت به FIT ) است بدین معنی که موها درFUT دارای چربی دورفولیکولی بیشتری بوده و باصطلاح چاق تر هستند و همین چربی بیشترنقش بسیار مؤثری در بقای فولیکول موی جداشده از ناحیه دهنده مو دارد.
به همین دلیل بهتراست برای جلسه اول کاشت مو و بخصوص مواقعی که تراکم بالا مورد نیازاست و یا اینکه می خواهیم کاشت مو را برای جلوی سر و خط رویش مو انجام دهیم از روش
FUT استفاده کنیم.

روش غیرجراحی (FIT )

درروش FIT بجای ایجاد برش درپشت سر، موها بصورت دانه به دانه و با دستگاهی بسیارظریف برداشته می شوند. مواردکاربردFIT نسبت بهFUT کمتربوده و منحصربه سه مورداست که عبارتنداز:
1) موقعی که تراکم موها درمنطقه برداشت درپشت سرکم بوده و یا به عبارتی فاصله بین موها زیاد باشد. پس نتیجه می گیریم که
FIT برای افرادی که موهای پرپشت درقسمت پشت سردارند، روش مناسبی نبوده و بایستی برای این افراد ازFUT استفاده شود.
2) مواقعی که میزان کشش پوست پشت سرکم بوده و لذا امکان برداشت نوار ازپشت سرنمی باشد. این حالت بیشترزمانی رخ می دهدکه یکبار برای فرد
FUT انجام شده و جهت تکمیل کارقبلی و یاکاشت مو درمناطق طاس جدید بایستی کاشت موی مجدد انجام شود ولی بدلیل برداشت قبلی یک نوار از پشت سرامکان برداشت مجدد نوار مشابه وجود ندارد. البته این مسئله همیشگی نیست و در بسیاری ازموارد می توان 2 یاحتی 3 بار از پشت سر نوار برداشت کرد ولی اگرنتوان اینکار را درجلسات دوم و به بعدکاشت مو انجام دادآنگاهFIT کاربرد پیدا می کند.
3) اگرخود فرد اصرار به انجام
FIT داشته باشد مثلاً ازجراحی (حتی جراحی سرپایی مثل FUT ) می ترسد و یا بدلایلی با برش پشت سرمشکل داشته و نمی خواهد اینکار انجام شود.
حسن بزرگ
FIT این است که بدلیل عدم نیاز به برداشت نوار از پشت سر، محل برداشت موها خیلی مشخص نبوده و لذا این روش بخصوص برای کسانی که تمایل دارند موهایشان را خیلی کوتاه نگه دارند (که در این حالت محل برداشت مو در روش FUT بهرحال به صورت یک خط باریک دیده می شود) روش مناسب تری است. در ضمن تعداد موهای قابل برداشت درFIT محدودیت کمتری نسبت به روش FUT داشته و می توان در یک جلسه 7 – 5 هزار تارمو (وگاهی بیشتر با توجه به بانک موهای وی) برداشت نموده و کاشت. حسن دیگرFIT این است که در موارد خیلی خاص می توان از موهای بدن هم استفاده نمود در حالیکه درFUT فقط موهای پشت سر قابل استفاده هستند.

 

محل برداشت موها در پشت سر در روش FIT (سه روز پس از عمل)

 


محل برداشت موها در پشت سر در روش FIT (سمت راست یک هفته و سمت چپ دو هفته پس از عمل)

 

محل برداشت موها در پشت سر در روش FIT یک ماه بعد از عمل

با این وجود در مجموعFIT معمولاً انتخاب اول برای کاشت موی طبیعی نبوده و درغالب موارد بهتراست که درابتدا ازFUT استفاده شود وFIT را برای جلسات بعدی وی انتخاب نماییم.

 

پس از کاشت مو

قبل از کاشت مو

با هرروشی که کاشت مو انجام شود برای 3 – 2 هفته موهای کاشته شده رشد کرده که این مطلب مؤید گرفتن موهای پیوند زده شده بوده و خوشحال کننده می باشد. سپس موها وارد فاز استراحت شده و می ریزند البته ریشه مو سالم و زنده است. رشد مجدد موها پس از 4 – 3 ماه آغاز شده و حدود سه ماه دیگر طول می کشد (یعنی در مجموع 6 ماه) تا موها کاملاً رشد نمایند و مجدداً سه ماه دیگر زمان لازم است تا موهایی که درآمده اند، شکل و حالت بخود گرفته و کاملاً شبیه موهای طبیعی گردند. در این زمان اگر همه فاکتورها رعایت شده و کار بصورت حرفه ای انجام شده باشد، اگرچه تراکم موهای کاشته شده کمتر از تراکم طبیعی می باشد ولی نمای منطقه کاشت کاملاً عادی بوده و هیچکس متوجه کاشت مو در فرد نخواهد شد مگر اینکه در موهای شخص خیلی دقت شود. بعبارت دیگر اگر در همان نگاه اول به شخص بگویند که چه موهای قشنگی برایتان کاشته اند بدین معنی است که دیگران متوجه کاشت موی فرد شده اند و لذا کار وی حرفه ای نبوده است.

پس از کاشت مو

قبل از کاشت مو

 

تجربیات مؤلف نشان داده است که اکثر متقاضیان کاشت مو، زمانی کاشت مو برایشان فایده دارد که 4 - 3 هزار گرافت برای ایشان کاشته شود و طبق صحبت های قبلی با FUT و یا FIT به تنهایی نمی توان این تعداد گرافت را به دست آورد. در اینجا می توان هر دو روش را با هم ترکیب نموده و در دو روز متوالی (روز اول FUT و روز دوم FIT) برای بیمار کاشت مو را انجام داده تا تراکم کافی و قابل قبول بدست آید. با این روش ظرف دو روز مسئله طاسی بیمار تا حد زیادی حل شده و آرامش روحی و روانی برای وی بوجود خواهد آمد و تا زمانی که مناطق طاس جدید بوجود نیآیند مشکلی نخواهد داشت.
در حقیقت اگر انتخاب بیمار بدرستی صورت گرفته و بخصوص فاکتورهای کلیدی از قبیل سن، وسعت و شدت طاسی و تاریخچه خانوادگی ریزش مو لحاظ شوند، با یک جلسه کاشت مو برای دو روز به روش
FUT + FIT می توان نتیجه قابل قبول و رضایت کننده بوجود آورد بطوریکه هم بیمار راضی و دعاگو باشد و هم وجدان پزشک احساس راحتی نماید.

 

برای این بیمار یک ماه قبل روش FUT و یک هفته قبل روش FIT انجام شده است
به اسکار ظریف پشت سر (محل برداشت نوار در
FUT ) توجه کنید
به مناطق کوچک محل برداشت
FIT در بالای خط اسکار دقت فرمایید


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 3814
بازديد امروز : 634
کل بازديد سایت : 2877674
بازديدکنندگان آنلاین : 2
زمان بارگزاری : 0/2344 ثانیه