صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» روش میکروسرجری

روش میکروسرجری ( FUT )

درروش FUT (میکروسرجری) با بیحسی موضعی و بدون احساس درد یک نوار از بانک مو برداشته می شود. منطقه برداشت مو بصورت یک مستطیل است که نمای آن را درشکل ملاحظه می فرمایید.
 

 

 

محل برداشت مو درپشت سر (بانک مو)

دقت در محل برداشت از بانک مو بسیارمهم است. اگر موها بالاتر یا پایین تر از ناحیه مناسب برای برداشت مو، برداشته شوند و یا ازموهای جلوی گوش ها (ناحیه گیجگاهی) استفاده شود، با پیشرفت طاسی درآینده (که احتمال آن زیاداست) اسکارمحل برداشت که تابحال با موهای پشت و طرفین سرپوشیده شده و پنهان می گردید، آشکارگشته و بخوبی قابل رؤیت خواهد بودو درضمن احتمال ریزش موهای کاشته شده در آینده می رود، زیرا این موها دارای گیرنده هورمون های مردانه می باشند. لذا دربرداشت موهای این منطقه بایستی دقت کافی بعمل آمده و از محل مناسب برداشت مو انجام شود.
طول نوارقابل برداشت ازپشت سر30-20 سانتیمترو عرض آن 18 -10 میلیمتراست. ابعاداین نوارمحدودیت داشته زیرا بایستی طول و عرض آن طوری انتخاب شودکه آسیبی به پوست پشت سروارد نیآمده و پوست تحمل کشش آن را داشته باشد و ازآن مهمتر به بخیه های پشت سر (که البته بسیارظریف هستند) فشاری وارد نیامده تا اسکار(جوشگاه) بخیه فوق به صورت یک خط مویی درآمده و معلوم نباشد. عوامل متعددی درایجاد شکل نهایی اسکارمحل برداشت از پشت سر دخالت دارند شامل:
الف) رعایت تکنیک صحیح جراحی و استفاده از نخ بخیه مناسب و ظریف
ب) حفظ بهداشت محل برداشت مو درحین کار و روزهای پس از عمل.
پ) کشش پوست بیمار.
ت) درنظرگرفتن محل مناسب برای برداشت.
ث) بیماری های زمینه ای درشخص مثل اختلالات مادرزادی درساختارکلاژن (ملکول ترمیم زخم)که دراین صورت جوش خوردن محل بخیه با اشکال همراه خواهدبود.
ج)برداشت های قبلی از بانک موی فرد که پوست را سفت و غیرقابل انعطاف می کند.
چ) مراقبت صحیح از منطقه برداشت درروزهای پس ازکاشت مو
معمولاً به بیمار توصیه می شود که برای دو هفته پس ازکاشت مو منطقه برداشت در پشت سر را با حوله گرم ومرطوب به دفعات درطول روز وشب کمپرس نموده و در همین مدت از خم کردن سر ازناحیه گردن رو به جلو پرهیز شود. شستشوی مرتب این ناحیه نیز اهمیت بسزایی دارد. درصورت رعایت نکات فوق معمولاً محل برداشت به شکل یک خط مویی نازک درآمده که درزیرخواب موهای پشت سر مخفی شده و معلوم نمی باشد. به عبارت دیگر پس از انجام کاشت مو و وقتیکه التهابات و قرمزی محل برداشت برطرف شد، بصورت عادی هیچکس متوجه محل برداشت نخواهد شد مگر اینکه موها از ته تراشیده شوند که حتی در آن زمان هم فقط یک خط باریک اسکار دیده می شود. برداشت نوار فوق در صورتیکه به درستی انجام شود، هیچگونه آسیبی به اعصاب و عروق اصلی پوست سر وارد نمی کند زیرا سطح برش در بالای عروق و اعصاب مهم پوست قرار دارد.در این بیمار برداشت مو از ناحیه پایین تر از منطقه درست برداشته شده است
نتیجه کار این است که نه تنها اسکار محل برداشت زشت و بدمنظره می شود بلکه موهای کاشته شده هم بزودی دچار ریزش می شوند

سپس این نوار به قطعات کوچک تقسیم می گردد بطوریکه در هرقطعه 3 – 1 تارمو وجود داشته باشد (به هرقطعه یک گرافت گفته می شود). گرافت های حاصله درمحلول سرم نمکی خنک قرارداده می شوند. دراین محلول خنک می توان گرافت ها را تا 4-2 ساعت زنده و بدون آسیب به بافت های حیاتی آن نگهداری نمود.
سپس منطقه طاس (گیرنده مو) ابتدا تحت بیحسی کامل درآمده و مقداری محلول سرم نمکی در زیر آن تزریق شده تا پوست ورم کرده و ایجاد شکاف و جاگذاری گرافت ها راحت تر انجام شود. سپس با استفاده از تیغ های خیلی نازک وکوچک شکاف های بسیارظریف و متعدد در مناطق طاس ایجادمی گردد. محور طولی این شکاف ها و زاویه و عمق فرورفتن تیغ برای هرمنطقه از موضع کاشت مو متغیر بوده و دقت دراین مرحله است که نتیجه نهایی کاشت مو را مشخص می نماید. مهمترین فاکتوردرمورد جهت مویی که بعد ازکاشت درمی آید، زاویه شکافی است که ایجاد می شود بعبارت دیگر هرزاویه و جهتی که درزمان درست کردن شکاف ایجادشود موی درحین کاشت هم ازآن تبعیت می کندو متعاقبا مو با همان جهت از پوست بیرون آمده و رشد می کند. به صورت معمول بایستی جهت شکاف ها موازی جهت رشد موهای موجود فرد بوده و یا از جهت موهای قبلی فرد در همان منطقه تبعیت نماید و عمق آن هم 6 – 4 میلیمتر می باشد.

 

 

شکاف های ایجادشده (به نمای نامنظم شکاف ها توجه شود)

پس از آن هرگرافت در یک شکاف قرارداده می شود. این مرحله بسیار وقت گیر بوده و حدود 4 – 3 ساعت طول می کشد. بهتراست موهای کاشته شده 4- 3 میلیمتربلندی داشته باشند. انتقال گرافت ها ازمحلول نمکی خنک به داخل شکاف ها با پنس های بسیارظریف و نازک انجام می شود تا آسیبی به آنها وارد نیاید. زمان انتقال برای هرگرافت نبایستی از 3-2 دقیقه تجاوزنماید و در طول این مدت هم گرافت فوق مرتب توسط سرم نمکی خنک خیس نگه داشته می شود تا ازخشک شدن آن جلوگیری شود زیرا یکی از شایع ترین علل نگرفتن گرافت های پیوندزده شده خشک شدن آنها در حین انتقال و کاشت در شکاف ها است.

 

 

گرافت های کاشته شده (به نمای نامنظم کاشت دقت شود)

برای حصول بهترین نتیجه گرافت های تک مویی درقسمت خط رویش موکاشته می شوند زیرا این بخش از سر به طور طبیعی دارای موهای تکی است. گرافت های دو تایی و سه تایی در عقب خط رویش مو در جلوی سرکاشته می شوند تا نتیجه کاملاً طبیعی بوجودآورده شود. گرافت های 4 و 5 تارمویی خیلی نادر هستند ولی در صورت وجود از آنها برای منطقه ورتکس استفاده می شود.

گرافت های حاوی 3-2 تار مو

گرافت های حاوی یک تار مو

 

گرافت های حاوی 4 و 5 تار مو

در مدت زمان چند ساعته کاشت مو، بیمار می تواند به تماشای فیلم مورد علاقه اش بپردازد، موسیقی گوش کند و یا مطالعه کند. تعدادی از افراد هم مایل هستند که به جریان عمل دقت کرده و حتی گاهی خود را مشغول شمارش گرافت های کاشته شده می کنند. بهر حال عمل با راحتی کامل بیمار پیش رفته و ایشان هیپگونه دردی نخواهند داشت. درپایان عمل آخرین بازبینی هاانجام شده تامطمئن شویم که گرافت ها کاملاً در منافذ قرارگرفته اندو هیچکدام ازآنها بیرون نزده و یا خارج نشده اند و خونریزی هم وجود ندارد. پس از اتمام کار، سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان کردن کمک به کنترول خونریزی پس از عمل کرده، موضع کاشت مو را از آسیب های احتمالی حفظ می کند و در کل برای آرامش و رفع استرس پس از عمل در بیمار مفید است. پانسمان روز بعد باز می شود و پس از آن بهتر است که سر بیمار باز بوده و در معرض جریان هوا و آفتاب باشد. عرق کردن زیاد برای موضع کاشت مو ضرری ندارد. مسایلی مثل آلودگی هوا و گرد و غبار در محل کار در حد متعارف ارتباطی به نتایج کاشت مو ندارند.
حسن بزرگ
FUT این است که دریک جلسه 6-4 ساعته 4 – 3 هزار تار مو (یا به عبارتی در حدود 2000-1500 گرافت) کاشته شده و لذا اتلاف وقت وی نسبت به FIT خیلی کم است. بزرگترین مزیت FUT کیفیت بالای موهای برداشته شده (نسبت به FIT ) است بدین معنی که موها درFUT دارای چربی دورفولیکولی بیشتری بوده و باصطلاح چاق تر هستند و همین چربی بیشترنقش بسیار مؤثری در بقای فولیکول موی جداشده از ناحیه دهنده مو دارد.
به همین دلیل بهتراست برای جلسه اول کاشت مو و بخصوص مواقعی که تراکم بالا مورد نیازاست و یا اینکه می خواهیم کاشت مو را برای جلوی سر و خط رویش مو انجام دهیم از روش
FUT استفاده کنیم.

 


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 3161
بازديد امروز : 590
کل بازديد سایت : 2877630
بازديدکنندگان آنلاین : 12
زمان بارگزاری : 0/2188 ثانیه