صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» ساختمان مو

ساختمان مو

با اينکه ظاهرا ً بدن انسان کم موتر از ديگر حيوانات مشابه مثل انواع ميمون ها است ولی تعداد فوليکول های مو در هر سانتيمتر مربع در پوست انسان بيشتر از آنها بوده و علت اينکه آنها به نظر پر موتر می آيند اين است که موهای حيوانات درازتر و کلفت تر می باشد در حاليکه اکثريت موهای بدن انسان از نوع موهای نرم و ظريف است. موهای بدن انسان را به دو گروه تقسيم می کنند:

1) موی ولوس
موهايی هستند کرکی، نرم، ظريف، نازک، کوتاه و با رنگدانه کم يا هيچ که در همه جای بدن بجز کف دست و پا، قرمزی لب ها و قسمتی از اعضا تناسلی خارجی وجود دارند ولی در برخی نقاط آنقدر ظريف هستند که بزحمت ديده می شوند.
2) موی ترمينال
اين موها کلفت، خشن و دارای رنگدانه فراوان بوده و در سر، ريش و سبيل، ابرو، مژه، زيربغل و منطقه تناسلی به تعداد زياد وجود داشته و در هر ناحيه دارای خصوصيات خاص و گاهی اسم مخصوص خودشان می باشند.
مو به وسيله اكسيژن، ويتامين ها و مواد مغذی كه از طريق جريان خون به آن می رسد، زندگی می كند. قسمت اعظم ساختمان مو از نوعی ماده شاخی ساخته شده که حاوی پروتئينی بنام کراتين است. کراتين دارای مقدار زيادی اسيدهای آمينه گوگرددار می باشد و اين اهميت گوگرد را در حفظ سلامت مو می رساند. لازم به ذکر است که کراتين موجود در مو از نوع سخت بوده و با کراتين پوست تفاوت دارد. خصوصيات مو تا حد بسيار زيادی متأثر از کراتين می باشد. علاوه بر کراتين، مواد ديگری نيز در مو وجود دارند از جمله آب، رنگدانه، عناصر معدنی مانند آهن، مس، کلسيم، منيزيم، منگنز و روی. در يک نگاه کلی مو دارای دو قسمت می باشد:
1) ريشه
ريشه در عمق پوست قرارداشته و قسمت زنده مو است. بخش زايا و مولد مو در انتهای ريشه مستقر و فوليكول (پياز) مو نام دارد. عروق خونی، اعصاب و رنگدانه مو (ملانين) در پياز مو قرار دارند. حجم پياز مو تعيين كننده قطر عرضی مو (کلفت يا نازک بودن ساقه مو) است. موی بلوند و روشن بطور نرمال نازک تر از موی قهوه ای است. بيشترين قطر مو (کلفت ترين مو) مربوط به موهای سياه می باشد.
کمی بالاتر از ريشه يک غده چربی متصل به مو وجود دارد. ترشح چرب و زرد رنگ اين غده در داخل مجرايی که تار مو درآن قرار دارد تخليه شده و اين امر باعث روغن کاری ساقه مو می گردد. اين ترشحات تار مو را چرب کرده، آن را در مقابل رطوبت محافظت می کنند، به مو درخشندگی داده، از تبخير نامتعادل آب جلوگيری کرده و مو را نرم و خوش حالت می سازند. در صورت کاهش ترشح غدد چربی، پوست و مو خشک و بی حالت شده و برعکس افزايش ترشحات آن باعت چربی بيش از حد پوست و مو می گردد. هر دوی اين حالات موجب بروز مشکلات و بيماری های زيادی برای پوست و مو می شوند.


ساختمان فوليکول مو

2) ساقه

اين بخش از مو بيرون از پوست قرار داشته و يك ساختمان مرده است. اهميت اين بخش فقط از نظرزيبايی بوده ولی در عين حال بيشترين توجه و مراقبت انسان متوجه اين قسمت از مو می باشد. لايه خارجی ساقه دارای سلول هايی است که مانند سفال های شيروانی روی هم قرار گرفته اند. صافی، نرمی و درخشندگی ظاهری مو بستگی به سلامت و طرز قرار گرفتن اين سلول ها دارد. از طرف ديگر در صورت آسيب ديدن اين لايه، مو به صورت بدحالت، مات، خشن و زبر درخواهد آمد.


ساقه مو از ديد ميکروسکوپ الکترونی


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 2539
بازديد امروز : 608
کل بازديد سایت : 2877648
بازديدکنندگان آنلاین : 13
زمان بارگزاری : 0/2032 ثانیه