صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» نگاه کلی به ریزش مو

نگاه کلی به ریزش مو

ريزش مو علامتی شايع و ناراحت كننده است. بيشتر افرادی كه به متخصص پوست مراجعه می كنند از ريزش مو (بعنوان شكايت اول يا دوم) شاكی هستند ولی در حقيقت اكثر اينها دارای ريزش غيرطبيعی مو نمی باشند .مفهوم و علت ريزش غيرطبيعی مو با معاينه دقيق توسط متخصص پوست و مو معلوم می گردد. طاسی وکم شدن مو را می توان به دو نوع تقسيم کرد:
الف) حالتی که درآن فوليکول های مو (پيازمو) بطور دائمی تخريب شده و از بين رفته اند.
به اين وضعيت «ريزش مو بدليل بروز جوشگاه (اسکار)» می گويند و درآن طاسی غيرقابل برگشت است. اين دسته ازطاسی ها (به شرط اينکه فرآيند مولد طاسی خاموش شده و يا بيماری تحت کنترل درآمده باشد) به کاشت موی طبيعی پاسخ درمانی خوبی می دهند. علل بوجود آورنده اين نوع ريزش مو بسيار متنوع بوده و برخی از آنها عبارتند از:
عفونت های قارچی و ميکروبی پوست ، محل بهبودی برخی از امراض پوستی مانند جوش غرور جوانی، لوپوس و ليکن پلان، آسيب هايي که به پوست وارد می شود از قبيل سوختگی ها و جراحات گوناگون پوست و جوشگاه (اسکار) در محل بخيه های بعد از اعمال جراحی پوست (مثلاً پس از عمل جراحی کشيدن پوست).


ريزش مو در اثر سوختگی و جراحت پوستب) کم شدن موکه درآن آسيب دائمی به ريشه مو واردنشده است.

به اين وضعيت «ريزش مو بدون بروزجوشگاه (اسکار)» اطلاق می گردد. مواردی از اين نوع ريزش مو برگشت پذير و قابل ترميم کامل بوده و در مواردی هم طاسی حاصله غيرقابل برگشت است. علت مورد اخير اين است که آسيب های جزيی و مکرر به پياز مو موجب ازدست رفتن توانايی ترميم و بازسازی مو شده و بتدريج ريشه مو بصورت غيرقابل برگشت از دست می رود. برخی از علل شايع اين نوع طاسی عبارتنداز:
دستکاری ها و کشش بيش از حد وارده بر مو بر اثر شانه، برس،کش و تِل سر، رنگ مو، مش، سشوار و غيره، فقر مواد غذايی، اختلالات هورمونی، مشکلات عصبی که در آن فرد بصورت عمدی ولی غيرارادی موهايش را می کند و به آن تريکوتيلومانيا می گويند، بيماری های تب دار، اعمال جراحی وسيع، داروها، مسموميت ها، اشعه درمانی ، شيمی درمانی، ريزش موی مردانه، طاسی بدليل مسائل مادرزادی و ريزش موی پس اززايمان.

 

تريکوتيلومانيا

بطورکلی شايعترين علت ريزش مو درآقايان و خانم ها، ريزش موی مردانه (آندروژنتيک) است البته طرح و مدل اين نوع طاسی درخانم ها و آقايان متفاوت می باشد. اين نوع ريزش مو پاسخ درمانی بسيار خوبی به پيوند موی طبيعی می دهد.
بطور معمول روزانه 100- 50 تار مو ريخته و اگر هر روز شستشوی موها انجام شود ريزش 150-120 تارمو طبيعی تلقی می گردد. برای اينكه بدانيدآيا واقعا ًريزش موی غيرطبيعی وجود دارد بايستی حداقل يك هفته سر را نَشسته و در اين مدت همه موهای ريخته شده را جمع آوری و بر تعداد روزها تقسيم نماييم. اگر از اين عدد بيشتر باشد بايستی به فكر راه چاره باشيم. راه ديگر برای دانستن اين مطلب آن است كه يك دسته حدود يکصدتايی ازموها را با دست بآهستگی بكشيم. اگرفرد روز قبل حمام نكرده باشد در حالت طبيعی 5-4 عدد موكنده می شود و از اين بيشتر نياز به بررسی و درمان دارد. بهتر است اين تست درچند نقطه سر انجام شود.
از طرف ديگر ريزش مو را می توان به دو دسته بزرگ تقسيم نمود:
الف) گاهی ريزش مو در جريان امراض و مسائل ديگر رخ داده و علامتی ازآن بيماری و مشکل است و در اين حالت در اكثريت موارد درمان آن بيماری بطور خود بخود موجب بهترشدن ريزش موها البته در طول زمان (گاهی چندين سال) می گردد. مثال هايی ازاين نوع ريزش موعبارتنداز:
امراض عفونی بخصوص با تب بالا، انواع سؤ تغذيه وكمبود موادغذايی بخصوص كمبودآهن (كه در خانم ها از علل بسيار مهم ريزش مو است)، كمبود اسيد فوليك و كمبود پروتئين ها، اختلالات هورمونی مثل امراض غده تيروئيد(کم کاری ياپرکاری)، اختلالات تخمدان، بيماری های غده هيپوفيز و آدرنال،كليه امراض داخلی كه ماهيت مزمن و طول كشيده دارند مثل انواع سرطان ها، نارسايی کليه وکبد، مسموميت با آرسنيك، تاليوم و مرگ موش، مصرف بيش از حد ويتامين
A و E، شيمی درمانی و راديوترپی سرطان ها، استرس های روحی، افسردگی دائمی و عدم تعادل روانی، اعمال جراحی بخصوص عمل های بزرگ وطولانی، مصرف طولانی مدت داروهای اعصاب (كاربامازپين و ليتيوم)، برخی ازداروهای ضدفشارخون، ايندومتاسين (داروی مسكن و ضد درد)، جنتاميسين (آنتی بيوتيک)، آكوتان (ضدجوش غرورجوانی)، وارفارين (داروی ضد انعقادخون)، آمفتامين(داروی کم کننده اشتها) و داروهای ضدسرطان و قطع مصرف طولانی مدت قرص ضدحاملگی وكورتون.
نكته حائزاهميت درموردعلل فوق اين است كه اغلب مواردشروع ريزش مو چند ماه بعد از عامل بوجودآورنده ريزش مو بوده و لذا پيداكردن رابطه علت ومعلولی برای بيمار مشكل می باشد. در اين نوع طاسی معمولاً ريزش مو در فاز تلوژن رخ می دهد. در اين حالت موهای ريخته شده دارای انتهای شبيه گرزهستند و گاهی بيمار تصورمی كندكه اين قسمت برآمده،ريشه مواست درصورتيكه اين موضوع درست نيست. گاهی هم موهای ريخته شده در فاز آناژن هستند. در اين حالت موها شكل گرزمانند نداشته و گاهی خرد شده می باشند .پس ازدرمان عامل بوجودآورنده ريزش مو، مجدداً موها رشدخواهندکرد ولی ممکن است يک سال و يا بيشترطول بکشد تا موها بطورکامل درآمده و زيبايی آن به حالت اول برگردد.


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 2712
بازديد امروز : 626
کل بازديد سایت : 2877666
بازديدکنندگان آنلاین : 2
زمان بارگزاری : 0/2344 ثانیه