صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» رنگ مو

رنگ مو

از دوران های قديم خانم ها تمايل به رنگ کردن موهای خود داشته اند. در مقبره مصريان باستان (متعلق به پنج هزار سال پيش) حنا يافت شده است. چينی ها نيز در سه هزار سال پيش از برگ و ريشه درختان برای تهيه رنگ مو استفاده می کردند و بالاخره رومی ها در دوهزار سال قبل از نمک سرب برای رنگ کردن موهای خود بهره می بردند. برخی افراد برای زيبايی و برخی برای پنهان کردن سفيدی موهايشان از رنگ مو استفاده می کنند. امروزه تقريباً اکثر خانم ها و تعداد زيادی از آقايان رنگ مو را مورد استفاده قرار می دهند.
يافتن رنگ موی مناسب کار چندان ساده ای نيست. رنگ مو را بايستی با توجه به رنگ طبيعی مو، رنگ چشم و پوست انتخاب نمود. توجه داشته باشيد که يک رنگ يکسان روی موهای مختلف و نيز در زير نور مصنوعی و يا نور آفتاب دارای نمودها و سايه های متفاوتی است.
بطوركلی استفاده از هرگونه ماده شيميايی بر موها بالقوه آسيب رسان است و از اين نظر آن دسته موادی كه ماندگاری بيشتری دارند (مثل رنگ موهای دائمی) آسيب جدی تر و بيشتری وارد می كنند. رنگ كردن مو بواسطه وجود آمونياك، آب اکسيژنه و نيز مراحل مختلف آن می توانند باعث بروز حساسيت در پوست سر شود منتها گاهی علايم آن در جلسات اوليه بروز نمی كند و يا آنقدر خفيف است (سوزش و خارش گذرا) كه شخص اهميتی به آن نمی دهد ولی بالاخره حساسيت شديد در يک فرد مستعد خودش را نشان می داده و گاهی موجب بروز مشكلات جدی می گردد. تست کردن رنگ مو بر روی پوست پشت گوش و يا پوست بازو قبل از استعمال آن بر موها (برای اطمينان از عدم وجود آلرژی) مفيد است و توصيه می شود.
گفته می شودکه موهای رنگ شده حجم بیشتری داشته و لذا به نظرسالم تر می آیند ولی این مطلب درست نیست. استفاده از مواد شيميايی موجود در رنگ مو می تواند مشکلات زير را برای مو و پوست سر ايجادنمايد:
1) آسيب به ساختار مو و شکننده کردن آن و لذا مصرف رنگ مو (بخصوص انواع دائمی آن) در موهای خيلی خشک، شکننده، ظريف و مبتلا به موخوره توصيه نمی شود. بطور کلی رنگ موهای شيميايی باعث خشک شدن بيش از حد مو شده و لذا در صورت مصرف آن بايستی حتماً نرم کننده و رطوبت رسانی به مو نيز انجام شود.
2) بروز واکنش های آلرژيک به شکل خارش، تاول، پوسته ريزی، قرمزی و در مواردی تورم پوست. اين واکنش آلرژيک در محوطه موها رخ نداده بلکه در اطراف مو يعنی پيشانی، گوش و پشت گردن و در موارد شديدتر در تمامی صورت مشاهده می گردد.
3 ) ساقه های مو دارای خلل و فرج بيشتری می گردند.
4) الکتریسیته ساکن موهای رنگ شده بیشتر می باشد.
5) مشکلات متعدد در جنين خانم های حامله
6) مشکلات تنفسی، سردرد، سرطان زايی، اختلالات سيستم ايمنی، تحريک چشم ها از ديگر عوارض جانبی غيرشايع رنگ موهای شيميايی هستند.
مِش کردن ، دکلره کردن و های لايت کردن موها نسبت به رنگ کردن معمولی موها آسيب بيشتری به آنها وارد کرده و لذا ضرر بيشتری دارند. در صورت تمايل به رنگ کردن موهايتان بايستی با يک آرايشگر ماهر در مورد نوع رنگی که بيشتر به چهره شما می آيد مشورت کرده و بهتر است رنگ کردن مو فقط توسط افراد حرفه ای و ماهرانجام شود (ولی يادتان باشد هر كسی كه در آرايشگاه كار می كند لزوماً ماهر يا حرفه ای نيست). رنگ كردن موها در منزل كار اشتباهی است .اصل کلی در مورد رنگ کردن مو این است که همیشه در گروه رنگ موی خود باقی مانده و حداکثر سه سایه از رنگ طبیعی موی خودمان دورشویم.
اولين رنگ موی شيميايی به سال 1907 ميلادی در فرانسه توسط آقای اوگن شولر با کشف ماده « پارا فنيلن دی آمين » ابداع گرديد. بيشتر رنگ موهای شيميايی دارای اين ماده بعلاوه موادرنگ بَر و سفيدکننده مانند آمونياک و پراکسيد هستند. رنگ موی شيميايی بر دو نوع است:
الف) رنگ موی موقتی: رنگ موی موقتی بصورت شامپو بوده و احتياج به اكسيدان ندارد يعنی ماده رنگی وارد بطن مو نمی شود. شستشوی موها با اين شامپو باعث رنگ شدن سطح مو شده (مانند رنگ موی گياهی) و پس ازآن با 2-1 بار شستشوی معمولی رنگ حاصله از بين می رود. اين رنگ موها كمترين اثر مضر را بر موها داشته ولی بدليل گرانی و ناپايداری اثرشان كمتر توسط خانم ها استفاده می شوند.
ب) رنگ موی دائمی: در اينجا از مواد رنگ کننده همراه با اکسيدان استفاده شده تا رنگ بطور کامل در ساختمان تارمو نفوذ کرده و لذا رنگ حاصله بطور دائمی جايگزين رنگ طبيعی مو می شود. به همين دليل رنگ موی دائمی بيشترين آسيب را به موها وارد می كند (بخصوص با استفاده طولانی مدت). در صورت استفاده از رنگ موهای دائمی بهتر است فاصله زمانی بين استعمال آن هرچقدرممكن است طولانی ترباشد. رنگ موهايی که برای روشن کردن و بلوندکردن مورد استفاده می شوند بدليل استفاده زياد از اکسيدان در آنها بيشترين آسيب را به پوست و مو وارد می نمايند.
نظر به اينکه دراثر رنگ کردن، موها مقداری وِز و آسيب پذير می شوند لذا برای شستشوی آنها بايستی از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده استفاده شده و برای خشک کردن مو از حوله خشن و سشوار استفاده ننماييد. موهايتان را زمانی که خيس است شانه نکرده و از شانه های دندانه درشت استفاده نماييد. برای دوام رنگ مو و جلوگيری از بی رنگ شدن آن از نور آفتاب پرهيز کنيد.
رنگ های طبيعی چون فقط با پوشانيدن سطح مو رنگ آن را تغييرمی دهند عوارض جانبی كمتری داشته و لذا بهتر از رنگ های مصنوعی هستند. حنا از معروفترين رنگ موهای گياهی است. بابونه و روناس هم به عنوان رنگ موی طبيعی استفاده می شوند.


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 3172
بازديد امروز : 572
کل بازديد سایت : 2877612
بازديدکنندگان آنلاین : 9
زمان بارگزاری : 0/2657 ثانیه