صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» درمان چاقی با لیزر

بهترين راه مبارزه با چاقي پيشگيري است

 

داشتن اندامي متناسب نه‌تنها از جنبه سلامت و پيشگيري از بيماري‌هاي ناشي از چاقي مانند انواع سرطان‌ها، بيماري‌هاي قلبي، ديابت، افزايش فشار خون و... حائز اهميت است، بلكه از نظر زيبايي و تاثير آن در روحيه و افزايش اعتماد به نفس، نقش اساسي دارد؛ به طوري كه نارضايتي از ظاهر مي‌تواند مانعي بزرگ براي برقراري ارتباط با ديگران باشد و همين حضور نداشتن در اجتماع و هراس از برقراري روابط با ديگران مي‌تواند زمينه‌ساز ايجاد افسردگي در هر فردي باشد. ولي آيا براي رسيدن به تناسب اندام مي‌توان از هر روشي استفاده كرد و اساسا رسيدن به هر نوع زيبايي ارزش به خطر انداختن سلامت را دارد؟ متاسفانه رسيدن به اندام متناسب براي برخي آنقدر مهم و حياتي است كه از مواد مخدر مهلكي مانند شيشه براي لاغري استفاده مي‌كنند يا به انواع و اقسام راه‌هاي غيراصولي متوسل مي‌شوند. براي آشنايي بيشتر با ليپوليز به عنوان يكي از روش‌هاي نوين لاغري كه طرفداران زيادي هم پيدا كرده، با دكتر ريونيز گلسرخي، متخصص جراحي، گفت‌وگو كرديم.

آيا ليپوليز تنها براي لاغري و تناسب اندام كاربرد دارد؟

ليپوليز به عنوان روشي جديد كه تقريبا از سال 2006 در دنيا رايج شده تاكنون توانسته به عنوان يكي از بهترين روش‌هاي از بين بردن چربي‌هاي زائد بدن و ايجاد تناسب اندام مطرح شود. ليپوليز براي بسياري از نواحي بدن كاربرد دارد، از جمله اين نواحي مي‌توان به غبغب، بازو، ران، شكم و پهلو اشاره كرد كه شكم و پهلو رايج‌ترين آنهاست و در عين حال در آقايان عمل ليپوليز براي نواحي شكم، سينه و كتف‌ها تا پايين كمر كاربرد بيشتري دارد.

اين روزها ليپوليز در شاخه جوان‌سازي و زيبايي پوست صورت نيز دستي بر آتش پيدا كرده است. ليپوليز با حذف چربي‌هاي اضافه صورت و همچنين با برطرف كردن چين و چروك‌ها از طريق هموار كردن پوست صورت مي‌تواند تا حدودي در جوان‌سازي نقش داشته باشد. به طور مثال وقتي دو ناحيه برجسته به دليل چربي وجود دارد وسط اين دو ناحيه مستعد ايجاد خط يا چروك است. به كمك ليزر ليپوليز مي‌توان سطوح برجسته را هموار كرد تا زاويه بين اين دو كه مثلا خط اخم يا خط خنده را ايجاد مي‌كند هموارتر به نظر برسد، اما لازم است در اينجا متذكر شويم با توجه به وجود روش‌هاي موثرتر مانند بوتاكس و فيلرها، براي برطرف كردن چين و چروك صورت اين روش خيلي توصيه نمي‌شود.

فرق ليپوليز و ليپوساكشن چيست؟

در گذشته براي از بين بردن چربي‌هاي اضافه بدن از روش ليپوساكشن استفاده مي‌كردند. اين روش در حال حاضر منسوخ شده به حساب مي‌آيد و جاي خودش را به ليپوليز داده است. در روش ليپوساكشن با تزريق مايع حجم‌دهنده و شكستن چربي‌ها به صورت مكانيكي و مكش آن، حذف چربي صورت مي‌گيرد در حالي كه در روش ليپوليز حذف چربي از طريق ذوب كردن آن به وسيله ليزر يا اولتراسونيك انجام مي‌شود. ليپوساكشن علاوه بر باقي گذاشتن خط بخيه و بد فرمي روي بدن، مخاطراتي را هم براي فرد به همراه دارد كه از آن جمله مي‌توان به آمبولي چربي اشاره كرد. در حاليكه تاكنون هيچ گزارشي از آمبولي چربي در روش ليپوليز نداشته‌ايم. زيرا در اين روش چربي خرد نمي‌شود، بلكه ذوب مي‌شود بنابراين خطر آمبولي چربي منتفي است. از طرفي در روش ليپوساكشن خطر تخريب عروق بزرگ بدليل ساكشن وجود دارد كه خوشبختانه اين مشكل در ليپوليز وجود ندارد و ما هر روزه شاهد پيشرفت و ورود دستگاه‌هايي با قابليت‌هاي بالا و پيشرفته در اين زمينه هستيم. يكي از تكنولوژي‌هاي هوشمند برتر در ليزر ليپوليز تكنولوژي كروموفور است كه تابش نور ليزر را به بافت زرد رنگ كه همان بافت چربي است معطوف مي‌كند. بنابراين بافت‌هاي ديگر ازجمله عروق و عصب تحت‌الشعاع ليزر قرار نمي‌گيرد و چون چربي خرد نمي‌شود و از طرفي هيچ رگي باز نمي‌شود. بنابراين احتمال بروز آمبولي چربي نيز به صفر مي‌رسد.

از معايب ديگر روش ليپوساكشن خونريزي شديد و اتلاف خون حين عمل است در حالي كه در ليپوليز به دليل استفاده ازحرارت اولتراسونيك يا ليزر هموستاز طبيعتا خونريزي در حد بسيار كم وجود خواهد داشت.

يكي از شكايات شايع اغلب افرادي كه ليپوساكشن انجام داده‌اند اين است كه بدنشان دچار ناهمواري شده. اين مشكل به دليل ساكشن چربي به طريق مكانيكي است. يعني جراح بايد توسط قدرت دست خود چربي را خارج كند و همين ممكن است باعث شود برخي از نواحي بدن دچار ناهمواري يا شيار شود در حالي كه اين مشكل در ليپوليز بندرت به‌وجود مي‌آيد.

چه كساني مجاز به انجام ليپوليز هستند؟

عمل ليپوليز بعد از جراحي بيني بيشترين آمار و مقام دوم را در جهان به خود اختصاص مي‌دهد. گروه‌هاي سني مختلف براي انجام زيبايي و تناسب اندام تمايل به انجام آن دارند اما بايد گفت ليپوليز بعد از بلوغ يعني 18 سال تا دهه ششم زندگي توصيه مي‌شود. زيرا رسيدن به بلوغ جسماني براي جلوگيري از مشكلات فيزيكي لازم و ضروري است. گروه سني 50 تا 60 سال براي كاهش وزن به دليل فرسايش زانو و كمر بيشترين آمار مراجعه‌كنندگان براي اين عمل را تشكيل مي‌دهند. افراد بالاي 60 سال به شرطي كه از نظر بنيه بدني و فيزيكي، شرايط عمل را داشته باشند مي‌توانند اين عمل را انجام دهند. اگر چه در اين روش بيهوشي عمومي نداريم، اما بيماري‌هايي مانند ديابت، فشار خون يا بيماري‌هاي قلبي مي‌تواند ليپوليز را تحت تاثير قرار دهد و اين افراد به شرطي كه بيماري‌شان در حد خفيف و كنترل شده باشد مي‌توانند كانديد مناسبي براي اين عمل باشند. به بيماران قلبي توصيه مي‌كنيم حتما با پزشك معالج خود مشورت كنند و در صورت صلاحديد پزشك، ليپوليز را انجام دهند. به طور كلي چنانچه بيماري خاصي داريد حتما قبل از عمل با پزشك خود مشورت كنيد.

آيا با وجود كوچك‌ترين اضافه وزن مي‌توان به فكر انجام ليپوليز بود؟

پيشگيري از چاقي خيلي راحت تر از خلاصي از شر آن است پس سعي كنيد با كوچك‌ترين افزايش وزن جلوي آن را بگيريد تا دچار چاقي شديد و مشكلات بعد از آن نشويد. حتما قبل از مراجعه براي جراحي؛ ورزش و رژيم را امتحان كنيد زيرا از بين بردن چربي‌هاي زائد به وسيله ورزش و رژيم غذايي مناسب، بي‌خطرترين و ارزان‌ترين راه براي رسيدن به تناسب اندام و ارتقاي سطح سلامت است، اما چنانچه اين دو روش به صورت اصولي و علمي انجام شد ولي كاهش سايز و وزن در فردي مشاهده نشد با مشورت با پزشك متخصص در اين زمينه با توجه به شرايط فيزيكي و ميزان اضافه وزن و انتظارات خود مي‌توانيد بهترين راه براي خلاصي از اين چربي‌ها را انتخاب كنيد.

ليزر، سلاحي عليه چربي‌هاي بدن

 

اگر لاغري يا تناسب اندام، دغدغه شما هم هست و براي رسيدن به آن تحقيق كرده باشيد، حتما با روش‌هاي مختلفي در اين زمينه آشنا شده‌ايد يا حتي ممكن است دوستان يا اقوامتان به شما راه‌هايي را كه خودشان امتحان كرده‌اند، توصيه كنند. برخي براي لاغرشدن دنبال راه‌هاي بي‌زحمت يا ميانبر مثل قرص‌ها و كمربند‌هاي لاغري يا رژيم‌هاي سخت و غيراصولي مي‌روند.

اين مساله بخصوص در ميان دخترهاي نوجوان و جوان كه به زيبايي و ظاهر خود توجه زيادي مي‌كنند و در رقابت سختي با همسالان خود هستند، بسيار شايع است كه به هيچ وجه علمي نيست و ما اصلا اين روش‌ها را توصيه نمي‌كنيم زيرا آمارها نشان مي‌دهد استفاده از اين روش‌ها گاهي توانسته چنان عوارضي برجاي بگذارد كه متاسفانه هرگز قابل جبران نيست، اما در مقابل اين افراد، عده‌اي هستند كه از روش‌هاي اصولي و مورد تاييد متخصصان براي خلاصي از چربي‌هاي زائد بهره مي‌برند كه البته همه ما مي‌دانيم بهترين و بي‌عارضه‌ترين روش براي حذف چربي‌هاي زائد و رسيدن به تناسب اندام و از همه مهم‌تر ارتقاي سلامت، ورزش و رژيم غذايي مناسب زير نظر پزشك متخصص است. اگرچه ممكن است براي رسيدن به نتيجه نهايي نياز به صبر و حوصله و گذشت زمان باشد، اما ارزشش را دارد، البته برخي افراد با اين‌كه وزن مناسبي هم دارند ولي به دلايل ژنتيك اندام متناسبي ندارند و در برخي مناطق بدنشان، برجستگي‌ها يا چربي‌هاي زائدي وجود دارد كه به هيچ طريقي نتوانسته‌اند آنها را از بين ببرند و دسته‌ ديگر، افرادي هستند كه با وجود گرفتن رژيم و انجام ورزش باز هم لاغر نمي‌شوند. در مورد اين افراد ابتدا بايد علت چاقي مشخص شود و درمان‌هاي لازم صورت گيرد و در عين حال بايد ديد ورزش و رژيم‌شان اصولي و صحيح بوده يا خير؟ و بالاخره افرادي هستند كه به دلايلي، قادر به انجام ورزش يا گرفتن رژيم نيستند. اينجاست كه روش‌هاي جديد از بين بردن چربي مي‌تواند به كمك اين دسته از افراد بيايد.

بهترين و بي‌عارضه‌ترين روش براي حذف چربي‌هاي زائد و رسيدن به تناسب اندام و ارتقاي سلامت، ورزش و رژيم غذايي مناسب زير نظر پزشك

متخصص است

آنچه در مرحله انتخاب نوع روش از بين بردن چربي‌هاي زائد داراي اهميت است، توجه به ميزان حجم چربي‌هاي زائد و نظر پزشك متخصص و انتظارات فرد است. يكي از اين روش‌ها كه مي‌توان به‌عنوان پيشرفته‌ترين تكنولوژي موجود در زمينه حذف چربي‌‌هاي زائد با كمترين عارضه از آن نام برد، تكنولوژي ليپوليز با استفاده از فناوري ليزر يا امواج ماوراء‌صوت است.

با ليزر به جنگ چربي‌هاي اضافي برويد

واژه ليپوليز به معناي تخريب چربي است و در واقع تكنيكي است كه با استفاده از توانمندي‌هاي ليزر يا امواج ماوراء صوت براي از بين بردن چربي‌هاي اضافه بدن و تناسب اندام به كار مي‌رود. اين كار از طريق ايجاد شكاف‌هاي كوچكي در حد نيم سانتي‌متر روي پوست و تحت بي‌حسي موضعي صورت مي‌گيرد. براي انجام آن يك فيبر نوري، وارد بافت چربي بين پوست و غشاء عضلاني در نواحي مختلف شده و به كمك انرژي حرارتي ليزر يا امواج ماوراء صوت چربي را ذوب كرده و در واقع چربي جامد به مايع يا نيمه جامد تبديل مي‌شود. بنابراين چربي‌ها مي‌توانند براحتي از همان شكاف‌هاي پوستي خارج شوند. البته مقداري از چربي زير پوستي (حدود نيم تا يك سانتي‌متر) كه بستگي به ناحيه انجام شده دارد، به‌منظور حفاظت پوستي بايد باقي مي‌ماند. انتخاب نوع دستگاه به ناحيه مورد عمل و تجربه جراح براي به دست آوردن نتيجه بهتر بستگي دارد. براي نواحي ظريفي مانند غبغب، بازو و كشاله ران معمولا از ليزر ليپوليز استفاده مي‌كنند. البته كاربرد ليزر ليپوليز تنها براي اين نواحي نيست بلكه براي نواحي بزرگ‌تري مانند شكم يا پهلوها نيز كاربرد دارد كه اين همان مهم‌ترين مزيت و ويژگي منحصر به فرد ليزر ليپوليز است. چنانچه عمل ليزر ليپوليز توسط جراح با تجربه صورت گيرد حتي مي‌تواند مانند امواج ماوراء صوت (اولتراسونيك) با سرعت بالايي عمل كند، اما تجربه ثابت كرده استفاده از هر دو (ليزر و امواج ماوراء صوت) در يك مجموعه مطلوب‌تر خواهد بود و نتايج بهتري از عمل به دست مي‌آيد. بنابراين انتخاب نوع دستگاه (انجام عمل ليپوليز توسط ليزر يا امواج ماوراء صوت يا هر دو) بستگي به شرايط بيمار و ناحيه مورد نظر دارد.

انتخاب نوع درمان را به پزشك بسپاريد

اين‌كه برخي ادعا مي‌كنند ليزر بهتر است و عوارض كمتري دارد يا بعكس روش اولتراسونيك روش مناسب‌تري است، بايد گفت چنين ادعاهايي درست نيست واين قبيل ادعاها كاملا غلط و بي‌پايه و اساس است زيرا هر دو روش از نظر بي‌عارضه بودن مورد آزمايش قرار گرفته‌اند و داراي تاييديه وگواهي‌هاي بين‌المللي هستند. تنها عارضه‌اي كه عمل ليپوليز در هر دو روش مي‌تواند براي بيمار ايجاد كند درد، تورم و شلي پوست است كه تمام اين عوارض خفيف بوده و نياز به درمان خاصي ندارند و به مرور برطرف مي‌شود. براي به دست آوردن بهترين نتيجه از عمل، تجربه جراح حرف اول را مي‌زند. منظور از تبحر جراح اين است كه وي قادر باشد چربي‌ها را تا حداكثر ممكن تخريب كند و در درجه بعدي حفاظت از پوست و غشاي عضلاني يعني عمق و سطح بخوبي انجام شود؛ يعني نه پوست بسوزد و نه غشاي عضلاني سوراخ شود. شايد يكي از مضراتي كه روش اولتراسونيك دارد، اين باشد كه احتمال سوختگي پوست در اين روش بيشتر از ليزر ليپوليز است، زيرا ليزر حداكثر تا 2 ميلي‌متر از شعاع اطراف خودش را تخريب مي‌كند. در صورتي كه اولتراسونيك تا 5/4 سانتي‌متري شعاع اطرافش را حرارت مي‌دهد. البته اين موضوع عارضه‌اي براي اين روش به حساب نمي‌آيد بلكه جراح با مراقبت و تجربه خود براحتي مي‌تواند از بروز هر گونه سوختگي جلوگيري كند. از موارد ديگري كه در ميزان موفقيت عمل، تاثير زيادي دارد، ميزان نزديكي ليپوليز به پوست يا فاصله گرفتن از آن است زيرا اگر اين فاصله درست انتخاب نشود، مي‌تواند ناهمواري ايجاد كند. در واقع يك جراح با تجربه بايد به حدي به پوست نزديك شود كه نه چربي اضافه باقي بگذارد و نه پوست دچار چين و چروك شود يا بسوزد و دچار جمع‌شدگي و ناهمواري گردد. البته همان‌طور كه قبلا هم اشاره شد، بايد باتوجه به محل مورد عمل نيم تا يك سانتي‌متر چربي زير پوست به‌منظور محافظت پوستي و همچنين ايجاد سطح صاف و كاملا طبيعي در پوست باقي بماند و اين مساله، هم در روش ليزر ليپوليز و هم در اولتراسونيك صادق است.

يكي از مزيت‌هاي ديگر ليپوليز اين است كه نه‌تنها بعد از عمل احتمال به وجود آمدن شلي يا آويزان شدن پوست وجود ندارد بلكه به علت اثر امواج روي كلاژن‌ها، تحريك كلاژن‌سازي به‌وجود مي‌آيد و همين باعث مي‌شود پوست جمع و سفت شود ولي در مواردي كه پوست شل باشد و محتواي كلاژن كم باشد، مي‌توان با كمك ليزر بعد از عمل اين مشكل را از بين برد البته همه اينها به توانايي‌هاي متخصص كارآزموده در انجام عمل بستگي دارد. در افرادي كه حجم بالايي از چربي‌هاي اضافه دارند و پوست افتاده مثلا در ناحيه شكم وجود دارد، مي‌توان بدون جراحي باز و برش پوست اضافه كه مي‌تواند با مخاطراتي همچون آمبولي و درد شديد بعد از عمل همراه باشد تنها با كمك اولتراسونيك و ليزر به نتايج بسيار عالي دست يافت. از طرفي، مزيتي كه امواج ماوراء صوت دارد، اين است كه به‌دليل اثر انتخابي ضربات تكانه‌اي امواج صوتي سلول‌ها كاملا تخليه شده و قادر به تجمع دوباره نيستند. به همين دليل در اين روش احتمال برگشت دوباره چربي وجود ندارد.

دغدغه‌هاي بعد از عمل

 

دوره نقاهت بعد از عمل ليپوليز حدود 7 ـ 5 روز است كه نيازي به بستري و استراحت كامل ندارد و بيمار مي‌تواند به آهستگي راه برود و كارهاي شخصي خود را انجام دهد اما يكي از پرسش‌هاي اصلي مراجعان اين است كه بعد از عمل، درد و سوزش وجود دارد يا خير؟ لازم است بدانيد سوزش و درد و احساس كوفتگي بعد از عمل وجود دارد و كاملا طبيعي است، اما اين مشكل با داروهاي ضددرد كاملا قابل كنترل و برطرف شدن است، نتيجه نهايي عمل معمولا بعد از 16 ـ 12هفته مشخص مي‌شود.

قبل از اين مدت ممكن است تورم يا كبودي در نواحي ليپوليز شده ديده شود و شما را براي قضاوت به اشتباه بيندازد. اصلا نگران نباشيد اين تورم و كبودي‌ها خود به خود برطرف مي‌شود و 6 ـ 4 سوراخي كه براي انجام ليپوليز در محل مورد عمل ايجاد شده با استفاده از كرم‌هاي ترميم‌كننده كاملا برطرف خواهد شد. يكي از توصيه‌هاي پزشكان، استفاده از گن مخصوص خواهد بود. لازم است بدانيد پوشيدن گن در طول اين مدت ضروري است. شما پس از پشت‌سر گذاشتن 16 ـ 12 هفته مي‌توانيد نتيجه نهايي عمل خود را ببينيد.


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 23956
بازديد امروز : 958
کل بازديد سایت : 3424103
بازديدکنندگان آنلاین : 2
زمان بارگزاری : 0.2500 ثانیه
https://imenmizban.com/domain https://imenmizban.com/iran-linux https://imenmizban.com https://imenmizban.com https://imenmizban.com/win-iran https://imenmizban.com/linux