صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» هموروئید

هموروئید چیست؟

هموروئید که در زبان فارسی بواسیر نامیده میشود یک بافت طبیعی است که در انتهای کانال مقعدی قرار دارد. همه ما انسانها هموروئید داریم و با آن متولد شده ایم.همورویید در واقع یک شبکه وریدی است که به وریدهای هموروئیدال فوقانی، میانی و تحتانی تخلیه میشود . هنگام اجابت مزاج این بافت وریدی پر از خون شده و بصورت بالشتکهایی ( cushion) در می آیند که موجب تسهیل عبور مدفوع میشوند. در سه نقطه کانال مقعدی، تجمع این بافت بخوبی مشهود است که قدامی راست و خلفی راست و لترال چپ (به ترتیب در ساعتهای 11،7،3 در وضعیت لیتوتومی) می باشند.

افزایش فشار داخل شکم و لگن که به عللی همچون زور زدن طولانی ، وجود مدفوع سفت و حاملگی یا آسیت می تواند ایجاد شود، موجب پرشدن و اتساع تدریجی این شبکه های وریدی شده و نهایتاً بجای نسوج طبیعی هموروئیدال، پکه های واریسی دیده میشوند. این پکه های هموروئیدی هنگام عبور مدفوع سفت, می توانند آسیب دیده و خونریزی کنند و یا همراه با مخاط روی آن, هنگام اجابت مزاج از آنوس خارج شوند.

علائم و نشانه ها

هموروئید ها به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم میشوند. هموروئید داخلی در بالای خط دندانه ای قرار دارد و توسط مخاط رکتوم پوشیده شده است در صورتیکه هموروئید خارجی پایین خط دندانه ای قرار دارد و توسط آنودرم پوشیده شده است.

هموروئید داخلی می تواند علائمی همچون احساس پری در رکتوم، ترشح موکوس و دفع خون قرمز روشن بصورت قطر قطره ایجاد نماید و گاهی پرولابه میشود (یعنی از مقعد بیرون میزند) ولی معمولاً درد ندارد مگر آنکه بعد از بیرون زدن, گیر افتاده و بداخل برنگردد و در آن ترومبوز اتفاق بیافتد(یعنی داخل آن یک لخته بزرگ ایجاد شود). هموروئید خارجی خود را به صورت برآمدگی و منگوله پوستی نشان می دهد و گاهی خونریزی می کند. هموروئید خارجی چون زیر آنودرم قرار دارد، که از نظر اعصاب حسی بسیار غنی است،در صورت ایجاد کوچکترین ترومبوز داخل آن، درد شدیدی برای بیمار ایجاد خواهد کرد. بنابراین هموروئیدها معمولاً درد ندارند مگر آنکه دچار پرولاپس و اختناق و یا دچار ترومبوز شوند.

هموروئیدهای داخلی را به 4 درجه(grade ) تقسیم می کنند.

grade I : هموروئید فقط خونریزی می کند ولی بیرون نمی آید.

grade II : هموروئید خونریزی می کند و بیرون می آید ولی خودش جا می رود.

grade III : هموروئید خونریزی می کند و بیرون می آید ولی باید آن را با دست جا انداخت.

grade IV : هموروئید خونریزی می کند و بیرون می آید ولی جا نمی رود.

برای تشخیص هموروئید، بیمار باید در وضعیت knee-chest (سجده) و یا لیتومی ( حالت طاق باز با رانهای خم شده به شکم و زانوی خم شده) و یا لترال( sims) قرار گیرد. ممکن است هموروئیدهای خارجی از بیرون مشاهده شوند ولی هموروئید داخلی تا بیرون نزند دیده نمیشود . در معاینه انگشتی ممکن است انگشت آغشته به خون شود ولی نباید انتظار داشته باشید هموروئید داخلی قابل لمس باشد. بهترین روش برای تشخیص هموروئید داخلی رکتوسکوپی است که از این طریق 8 تا 10 سانتی متر از انتهای دستگاه گوارش قابل دید می باشد. سیگموئیدسکپی یا کولونوسکوپی, جهت رد تشخیصهای افتراقی دیگر ضروری میباشد.

درمان

اکثر هموروئید های درجه یک و دو به درمان دارویی پاسخ می دهند. برای این بیماران ملین های مانند شیر منیزیم،شربت لاکتولوز, پودر پسیلیوم و یا روغن پارافین تجویز می کنیم و همچنین می توان شیاف و یا پماد آنتی هموروئید که حاوی مواد نرم کننده، ضد التهاب و بیحسی کننده می باشد تجویز نمود. این بیماران باید هر روز چند بار بمدت 10 تا 15 دقیقه در لگن آبگرم(دمای40 درجه) بنشینند ( sitz bath) این کار باعث شل شدن عضلات و اجابت مزاج راحتتر خواهد شد. به این بیماران توصیه می کنیم از زورزدن و نشستن طولانی در توالت پرهیز کنند و آب و مواد فیبری زیادی بخورند.

هموروئید درجه یک و دو اگر به درمان دارویی پاسخ ندهند می توان از اقداماتی مانند باند الاستیک ،اینفرارد, فتوکوآگولاسیون، اسکلروتراپی و کرایوسرجری و یا کوآگولاسیون با جریان مستقیم و یا حتی جراحی استفاده کرد.لیزر هم به عنوان یک روش درمانی مطرح میباشد ولی در محافل علمی جایگاه بالایی ندارد وبیشترجنبه تجاری پیدا کرده است.

برای هموروئید درجه 3 هم از باند الاستیک, می توان استفاده کرد. باند الاستیک حتماً باید بالاتر از خط دندانه ای زده شود و اگر روی آنودرم یا اسفنکتر داخلی قرار گیرد درد شدید ایجاد خواهد کرد. باند الاستیک 7 تا 10 روز بعد می افتد و ممکن است همراه با خونریزی مختصر باشد و 1% موارد خونریزی شدید پیدا می کند که نیاز به جراحی دارند. یکی از عوارض شایع باند الاستیک احتباس ادراری است که در صورت درگیری اسفنکتر داخلی در باند, ایجاد میشود.

جراحی هموروئید برای هموروئیدهای درجه سه و چهار لازم میشود. همچنین در بیمارانی که اختلال انعقادی دارند یا تحت درمان با آنتی کوآگولانها می باشند بهتر است از طریق جراحی, هموروئید برداشته شود. در هموروئیدکتومی نیز احتباس ادراری شایع ترین عارضه است و در 10 تا 50% موارد ایجاد میشود و بهتر است بعد از عمل به این بیماران سرم کمتری داده شود تا احتباس ادراری تشدید پیدا نکند.یکی از روشهای جراحی جدید که در چند ساله اخیر ابداع وگسترش پیدا کرده,جراحی با استاپلرهای مخصوص هموروئیدکتومی است. مهم ترین حسن این روش کم بودن درد بعد از عمل است,ولی نسبت به روش جراحی معمولی احتمال بیشتری برای بازگشت علائم وجود دارد.

هموروئید ترومبوزه

هموروئیدهای ترومبوزه که بصورت برآمدگی کبود رنگ و دردناک در آنودرم دیده میشوند,48 تا 72 ساعت درد شدید و ناراحت کننده ایجاد می کنند و بعد از آن درد کاهش می یابد. در صورتیکه بیمار در مرحله ابتدایی مراجعه نماید بهترین درمان هموروئید کتومی می باشد ولی اگر مدتی از شروع درد می گذرد و درد در حال کاهش باشد می توان درمان دارویی را انتخاب کرد.


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 11303
بازديد امروز : 125
کل بازديد سایت : 3419275
بازديدکنندگان آنلاین : 1
زمان بارگزاری : 0.2181 ثانیه
https://imenmizban.com/domain https://imenmizban.com/iran-linux https://imenmizban.com https://imenmizban.com https://imenmizban.com/win-iran https://imenmizban.com/linux