صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» روشهای جدید درمان هموروئید2

هموروئيد يا بواسير در طول تاريخ، انسان را آزار داده. شايد از همان زماني كه انسان بر روي دوپا ايستاده. طبق آمار، به طور ميانگين در نقاط مختلف دنيا هفتاد و پنج درصد بزرگسالان در طول زندگي خود به اين بيماري مبتلا مي شوند و از همه بيشتر افراد بالاي ۳۰ سال در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

بيشتر افراد از مدت ها قبل از اينكه به دنبال بهبود و درمان آن باشند از اين بيماري رنج مي برند. بنابراين مراجعه به موقع به پزشك باعث مي شود كه درمان ساده تري براي آن تجويز شود و بيماران درد و ناراحتي و همچنين هزينه كمتري را متحمل شوند.

هموروئيد چيست؟

اغلب به عنوان تورم (واريس) وريدهاي روده و مقعد تعريف مي شود و به صورت بافت حجيم شده و تورم رگهاي خوني داخل و اطراف مقعد و روده كوچك ديده مي شود.

دو نوع هموروئيد وجود دارد كه باتوجه به محل پيدايش آن به دو دسته داخلي وخارجي تقسيم مي شود.

- هموروئيد خارجي: در بيرون و اطراف مقعد ايجاد مي شود و پوست آن حساس است. اگر يك لخته خوني در آن ايجاد شود، تورم بسيار دردناكي را ايجاد مي كند. هموروئيد خارجي به صورت يك برآمدگي سفت و دردناك حس مي شود كه اگر پاره شود خونريزي ايجاد مي كند.

- هموروئيد داخلي: در زير بافت داخلي مقعد ايجاد مي شود، خونريزي بدون درد و بيرون زدگي طي حركات روده اي از مهمترين نشانه هاي آن است. البته هموروئيد داخلي در شرايطي كه بيرون زدگي آن به خارج از مقعد برسد و بازنگردد ممكن است درد شديدي ايجاد كند. كلا هموروئيد داخلي بر حسب تاريخ به وجودآمدن و نه بر حسب معاينه ظاهري به صورت زيرطبقه بندي مي شود:

درجه۱ : خونريزي، بدون بيرون زدگي

درجه۲ :بيرون زدگي باقابليت برگشت خودبه خودي

درجه۳ : بيرون زدگي با قابليت برگشت دستي

درجه۴ : بيرون زدگي غيرقابل برگشت به داخل

چه عواملي باعث ايجاد هموروئيد مي شود؟

عامل دقيقي براي آن شناخته شده نيست. اگرچه حالت ايستايي انسان همواره باعث مي شود كه فشار زيادي به رگهاي ناحيه مقعد وارد شود كه مي تواند باعث تورم آنها شود. از ديگر عوامل موثر عبارتند از:

- سالخوردگي

- يبوست مزمن يا اسهال

- حاملگي

- عوامل موروثي

- عملكرد ناقص روده ها در اثر استعمال ملين ها يا زورزدن زياد در حين دفع

- صرف زمان طولاني مدت در توالت (مثلاً مطالعه كردن) كه در آن حالت، بافت هاي اطراف روده و وريدها كشيده مي شود و در اثر آن رگها و ديواره آنها باز مي شوند. اگر اين فشار و كشيدگي ادامه يابد، تورم رگها به صورت هموروئيد رخ مي دهد.

نشانه هاي بيماري چيست؟

اگر شما هريك از نشانه هاي زير را داشته باشيد ممكن است به هموروئيد مبتلا باشيد.

- خونريزي در طي حركات روده اي

- بيرون زدگي از مقعد در طي حركات روده اي

- خارش در ناحيه مقعد

- درد

- برآمدگي هاي حساس

آيا ممكن است هموروئيد باعث سرطان شود؟

خير، هيچ ارتباطي بين هموروئيد و سرطان وجود ندارد. اگر چه نشانه هاي هموروئيد به خصوص خونريزي، شبيه نشانه هاي سرطان كولون، ركتوم و ديگر بيماري هاي گوارشي است.

بنابراين، بسيار مهم است كه همه نشانه هاي بيماري هموروئيد توسط متخصصان جراحي عمومي، خصوصا متخصص بيماري هاي كولون و ركتوم، گوارش و يا داخلي مورد بررسي قرار بگيرد.

هيچگاه به داروهاي ناشناخته يا ديگر خود درماني ها تكيه نكنيد. نزد يك متخصص برويد و اجازه بدهيد كه همه نشانه هاي بيماري توسط او مورد ارزيابي قرار بگيرد و درمان موثري براي آن تجويز روش بندينگ براي درمان هموروئيد شود.

هموروئيد چگونه درمان مي شود؟

درمان بيماري هموروئيد داخلي، انواع مختلفي از دلداري دادن ساده به بيمار گرفته تا جراحي هموروئيد كتومي را شامل مي شود. نشانه هاي خفيف آن مي تواند با افزايش ميزان فيبر و مايعات در تغذيه رفع شود. (مانند ميوه ها، سبزي ها، نان و حبوبات)

خودداري از زور زدن شديد مي تواند فشار روي هموروئيد را كم كند و از بيرون زدن آن جلوگيري كند.

حمام z sit يا نشستن در آب گرم به مدت ۱۰ دقيقه، مي تواند باعث تسكين بشود.

در موارد شديد درد، ممكن است پزشك شما لازم بداند كه لخته هاي داخل هموروئيد را با يك ابزار كوچك خارج كند كه در اين حالت بي حسي موضعي مي تواند درد و ناراحتي آن را كاهش بدهد.

هموروئيد شديد ممكن است نياز به درمان هاي به خصوصي داشته باشد كه بيشتر آنها مي تواند غيرتهاجمي باشد.

روش بندينگ:(Rubber Band Ligation) درمان توسط رابر بند از متداول ترين روش ها است و به طور موثر براي درمان بيماري هموروئيد داخلي كه بيرون زدگي قابل بازگشت دارد، به كار مي رود. ذر اين روش يك حلقه لاستيكي كوچك دور بافت هموروئيد را مي گيرد و باعث قطع خونرساني به آن مي شود. خود هموروئيد و حلقه در طي چند روز مي افتد و جاي آن در طي يك يا دو هفته بهبود مي يابد.

اين روش از جمله روش هاي قابل انجام در مطب و كلينيك است و به دليل سادگي، كم درد بودن و كم هزينه بودن بسيار متداول است.

اخيرا وسيله جديد يكبار مصرفي جهت قرار دادن حلقه لاستيكي روي بافت معرفي شده كه از مزاياي آن، حذف خطر انتقال آلودگي و بيماري هاي عفوني مانند هپاتيت و ايدز است و نسبت به وسايل قبلي با ناراحتي كمتري براي بيمار همراه است.

تزريق و انعقاد: اين روش مي تواند براي هموروئيدهايي كه بيرون زدگي ندارند به كار رود. اين روش ها بدون درد هستند و باعث خشك شدن هموروئيد مي شوند.

جراحي: جراحي در موارد زير لازم است.

۱-وقتي لخته هاي خوني دائما در هموروئيد خارجي به وجود ميآيند.

۲ -روش بندينگ نتوانسته باشد هموروئيد داخلي را درمان كند.

۳-بيرون زدگي هموروئيد،قابل برگشت به داخل نباشد.

۴-خونريزي دائمي وجود داشته باشد.

با جراحي هموروئيد، بافت هاي اضافي كه باعث درد و خونريزي مي شوند برداشته مي شود. اين كار تحت بيهوشي كامل انجام مي شود و بسته به مورد، نياز به بستري و نقاهت دارد. بنابراين تنها در صورتي كه ساير روش ها ناتوان در درمان هموروئيد باشند، جراحي توصيه مي شود.

روش هاي ديگري نيز مانند كرايوتراپي (سرمادرماني) در گذشته براي درمان هموروئيد رايج بوده ولي اغلب باعث ايجاد درد شديد چه در حين عمل و چه بعد از آن براي بيمار مي شد.


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 16874
بازديد امروز : 791
کل بازديد سایت : 3242269
بازديدکنندگان آنلاین : 1
زمان بارگزاری : 0.3125 ثانیه
https://imenmizban.com/domain https://imenmizban.com/iran-linux https://imenmizban.com https://imenmizban.com https://imenmizban.com/win-iran https://imenmizban.com/linux