صفحه اصلیفتق HERNIAزیبایی و تناسب اندامجراحي دستگاه گوارشتعیین وقت اینترنتیتماس با ما
 
» راههای پیشگیری و درمان همورئید

هموروئید به علت افزایش فشار بر روی وریدهای ناحیه لگن و مقعد ایجاد می‌شود. شدت علایم و طول مدت ناراحتی بستگی به ناحیه درگیر شده دارد. فشار دایم باعث تضعیف بافت‌های حامی وریدها در کانال مقعد می‌شود و در این حالت بافت‌ها و وریدهای متورم که به سمت کانال مقعد می‌باشند، متورم وموجب هموروئید داخلی شده و یا زیر‌پوست اطراف مدخل را برآمده می‌کنند که این مرحله هموروئید خارجی است. در صورت عدم درمان و توجه به نکته‌های قابل اهمیت، خون در وریدها جمع شده، در نهایت ورید ملتهب شده در بافت اطراف ناحیه کشیده شده و هموروئید پیشرفته ایجاد می‌شود. علل اصلی افزایش فشار، می‌تواند اسهال یا یبوست پایدار باشد.

عواملی نظیر افزایش وزن، به ویژه در ناحیه لگن و شکم که بر وریدهای لگن فشار می‌آورد و یا در طول بارداری و زایمان که تغییرات هورمونی باعث افزایش جریان خون و گشاد شدن بافت‌های نگه‌دارنده در لگن می‌شوند، می‌توانند باعث به وجود آمدن هموروئید شوند. از طرف دیگر بیماری‌هایی مانند: بیماری‌های طولانی مدت قلب‌وعروق و کبد که منجر به جمع شدن وزن در ناحیه شکم و لگن می‌شوند و نیز تومورهای ناحیه لگن نیز می‌توانند باعث ایجاد هموروئید شوند.

نشانه‌های هموروئید، شامل: خارش، درد مقعد به ویژه هنگام نشستن، وجود خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا مدفوع و نیز تورم دردناک یا وجود توده در مقعد، التهاب احساس تپیدن و درد هنگام حرکات روده و شکم است.

در هموروئید داخلی ممکن است بیمار وجود آن را حس نکند به دلیل آنکه فیبرهای عصبی حساس به درد در غشاهای داخلی مقعد وجود ندارند در حالی که معمولاً خونریزی وجود دارد. البته گاهی اوقات هموروئید داخلی از مقعد به خارج از بدن بیرون می‌زند و تحریک پذیر و دردناک می‌شود که به آن هموروئید برآمده می‌گویند. در حالی که در هموروئید خارجی، خون جمع شده و باعث درد شدید و تورم و خارش و التهاب همراه با خونریزی می‌شود.

بهترین راهکار برای پیشگیری از هموروئید نرم نگه‌داشتن مدفوع و دوری از یبوست است زیرا این امر باعث کاهش فشار و کشش روده می‌شود. ورزش (پیاده‌روی) و افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی به کاهش یبوست و کشش از راه ایجاد مدفوع نرم‌تر کمک می‌کند. فیبرهای نامحلول، حجم مدفوع را افزایش می‌دهند و نوشیدن آب کافی به همراه غذای پرفیبر باعث ایجاد مدفوع حجیم‌تر و نرم‌تر می‌شود، که به راحتی از مجرای گوارشی رد می‌شود. منابع فیبری شامل: میوه و سبزی، حبوبات و غلات سبوس‌دار است.

افرادی که به هر دلیل قادر به مصرف منابع غنی فیبر نیستند، بهتر است از مکمل‌های فیبر استفاده کنند. یکی از این مکمل‌ها سبوس پسیلیوم است که طبق نظر پزشک تجویز می‌شود. گفتنی است گاهی مصرف مکمل‌های فیبر باعث یبوست و تولید گاز می‌شود.

برای جلوگیری از این عوارض باید مکمل‌ها به تدریج به برنامه غذایی افزوده شده، همراه با آب کافی مصرف شوند. میزان آب باید دست‌کم 8 لیوان در روز باشد.

مصرف نمک زیاد باعث احتباس مایعات و در نتیجه تورم بافت هموروئیدی می‌شود. بنابراین مصرف نمک باید محدود شود. نکته دیگر اینکه مصرف ملین‌ها و داروهایی که حرکات روده را افزایش می‌دهند نیز مفید نیست، زیرا می‌توانند باعث اسهال و تشدید هموروئید شوند.

زمانی که دچار مشکل هموروئید شده‌اید برای مدت طولانی نایستید یا ننشینید و اگر مجبور هستید که زیاد بنشینید از بالش استفاده کنید (از بالش گرد استفاده نکنید چون جریان خون را محدود می‌کند) و هر چند وقت یک بار برای مدت کوتاهی قدم بزنید. حتی نشستن زیاد در توالت هم می‌تواند باعث افزایش فشار روی وریدهای موجود در مقعد شود. تا حدامکان از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و در صورت اجبار، هنگام بلند کردن بازدم داشته باشید و نفس خود را حبس نکنید.

از دستمال توالت نرم و مرطوب استفاده کنید و در صورتی که باردار هستید به پهلو بخوابید تا فشار کم‌تری به لگن و عروق آن وارد شود. از لباس‌های آزاد که مانع فشار زیاد می‌شوند استفاده کنید و سعی کنید با دوش گرفتن و استحمام منظم پوست اطراف را با آب گرم تمیز نگه دارید. ضرورت ندارد که از صابون استفاده کنید. خشک کردن ناحیه بعد از استحمام و شست‌وشو بسیار ضروری است، زیرا رطوبت باعث تشدید مشکل می‌شود. استفاده از کیسه یخ و نیز خودداری از خارش ناحیه مقعد بسیار مهم است.

گاهی درمان‌های پیشنهادی راه به جایی نمی‌برند و بایستی جراحی صورت گیرد. این وضعیت در هموروئیدهای داخلی بزرگ که افتادگی شدید دارند و به طور متناوب خونریزی می‌کنند یا محتوی لخته‌های خون هستند، پیشنهاد می‌شود. در اغلب اوقات رعایت نکته‌های یاد شده باعث توقف خونریزی پس از 2 یا 3 روز می‌شود، اما در صورت عدم قطع خونریزی و یا شروع دوباره، بایستی حتمی به پزشک مراجعه کرد.


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 پست الکترونیک :
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نحوه آشنايي با دكتر :شبکه های اجتماعی
تبلیغات اینترنتی
دوستان و آشنایان
سایر
 توضیحات :
جراحی زیبایی و لاغری
 
جراحی دستگاه گوارش
 
تعیین وقت اینترنتی
 


بازديد اين صفحه : 9228
بازديد امروز : 283
کل بازديد سایت : 3284127
بازديدکنندگان آنلاین : 1
زمان بارگزاری : 0.1564 ثانیه
https://imenmizban.com/domain https://imenmizban.com/iran-linux https://imenmizban.com https://imenmizban.com https://imenmizban.com/win-iran https://imenmizban.com/linux